SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

FAT ve NTFS Dosya Sistemleri

FAT ve NTFS Dosya Sistemleri
Bu haber 07 Nisan 2013 - 19:58 'de eklendi ve 2.629 kez görüntülendi.


1. FAT Dosya Yönetim Sistemi

FAT (File Allocation Table – Dosya Yerleşim Tablosu) dosya sisteminde dosyalar, partisyon içerisinde clusterların (küme) üzerine yerleştirilir ve FAT tablosu üzerinde hangi dosya hangi cluster üzerine yazılmış, hangi cluster dolu ve hangi cluster boş gibi bilgiler bilgiler tutulur.

a)FAT16 :

fat16Dos, Win3.1, OS2 öncesi işletim sistemleri ve Windows 95 üzerinde kullanılmış dosya yönetim sistemidir. Temel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Root dizini sayısı belli olan sıralı sektörlerde tutulmak zorundadır. Bu nedenle FAT tablosu ve partisyonun boot sektörü sınırlı boyuttadır.
  • Kök dizindeki girdilerin boyutu sınırlanmıştır.
  • 16 bitlik adresler şeklinde kayıt tutulur ve maksimum 65.525 cluster içerebilirler. Bu clusterların boyutu 32 KB olup toplam disk alanı olarak 65.536 x 32 = 2GB ile sınırlıdır. Yani FAT16 dosya yönetim sistemine sahip bir diskin boyutu en fazla 2GB olabilir.
  • Normalde clusterlar bölünemez ve tek bir parça dosya taşıyabilirler. Daha da kötüsü FAT16′ da büyük kapasiteli disklerin clusterları da büyük olur. Bu yüzden de disk israfı çoktur.

b)FAT32 :

fat32

Windows 98, OS2, Windows 95, Windows 2000, Windows XP ve Linux tarafından kullanılmış dosya sistemidir. Temel özellikleri:

  • Root dizin ile ilgili bir sınırlama yoktur.
  • 32 bitlik adresleme yapılır ve 2TB’ a kadar disk alanını veya partisyonu görebilir.
  • Cluster boyutları FAT16′ ya nazaran oldukça küçüktür, tek seferde 4GB büyüklükte dosya kayıt edilebilir ve dolayısı ile disk alanı israfı azdır.

2. NTFS Dosya Yönetim Sistemi

ntfs

NTFS (New Technology File System- Yeni Teknoloji Dosya Sistemi) Win NT, Windows 2000, Windows XP, Vista, Windows 7 ve üzeri işletim sistemlerini destekler.

NTFS dosya sisteminde dosya adres ve boyut bilgileri MFT (Master File Table) adlı tablolarda taşınır ancak FAT sistemlerden farklı olarak bu tablolar her cluster için ayrı ayrı kendi clusterı içerisinde saklanır. Bu tablolar disk alanında önemli bir yer kaplarlar (400MB kadar). Clusterlar içerisinde saklanan MFT tabloları sayesinde daha güvenli bir dosya sistemi sunulur.

FAT sistemden farklı olarak clusterların boyutu sınırlı değildir, değişkendir ve 512 byte’ a kadar çıkabilir. Bu sayede dosyalar daha verimli paylaşılır ve disk alanı israfı azalır.

NTFS dosya sisteminin bir başka avantajı da tek seferde taşınabilecek dosya boyutunun limiti ile ilgilidir. Bu sistemle 16 GB’ lik tek bir dosya kayıt edilebilir. Dosya sıkıştırma özelliğine sahip bir yöntemdir ve uzun dosya adları ile unicode karakterler içeren dosya adlarına (arapça, çince gibi) izin verilir.

ACL (Access Control List) özelliğine de sahip olan NTFS sayesinde kullanıcı yetki yönetimine izin verilir.

  • NTFS sistemler FAT sistemleri görür ve tanırlar.
  • FAT sistemler NTFS sistemleri görmez ve tanımazlar.

Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER