SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Facebook Yapay Zekadan Dersini Aldı

Facebook, yapay zeka ile ilgili yaptığı çalışmaların ardından geliştirdikleri yazılım kendi haberleşme dilini geliştirdi ve tamamen kontrolden çıktı. Bu durum mühendislerde panik havası yarattı ve fiş çekildi.

Facebook Yapay Zekadan Dersini Aldı
Bu haber 01 Ağustos 2017 - 5:49 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.

Dünya genelinde bilgisayar donanımlarının güçlenmesiyle birlikte yapay zekanın olanakları da sonuna kadar kullanılmak isteniyor. Bununla birlikte ise her gün “serseri” bir yapay zekanın dünyaya verebileceği zarar inanılmaz bir şekilde artıyor.

Teknoloji alanında sürekli olarak tartışılan konulardan biri yapay zekanın geliştikten sonra nasıl kendi üreticilerine karşı gelebileceği. Facebook da tam olarak bu konuda ağır bir ders aldı. Yapay zeka geliştirilen laboratuvarlardan birinde, iki program, insanların anlayamadığı bir dil oluşturup aralarında iletişim kurmaya başladılar.

Temelde İngilizce dilini kullanarak birbirleriyle iletişim kurmaları şeklinde programlanan botlar, bize göre tamamen anlamsız “I can can I I everything else” ya da “Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to” gibi cümleleri karşılıklı birbirlerine göndermeye başladılar. Bunu programda bir sıkıntı olarak tanımlayıp bir süre görmezden gelen

mühendisler, yazılımları incelediklerinde botların bu bize göre anlamsız cümleleri tamamen anlayıp işlem yaptıklarını ortaya çıkardı. Ne konuştukları hakkında hiç bir bilgiye sahip olmayan mühendisler, sistemin fişini çekmekten başka çare bulamadılar.

Buradaki oldukça açık tehlike şöyle: botlar kendi aralarında iletişim kurduklarında bunu bizim anladığımız şekilde yapmak yerine tamamen anlamsız ama çok yüksek verimli bir dille yapmayı tercih ediyorlar. Kendileri için en uygun şekli belirleyen iki bilgisayarın yaptığı iş, hem etkileyici hem de inanılmaz derecede korkutucu.

Mark Zuckerberg bildiğiniz üzere büyük bir yapay zeka gelişimi yanlısı. Bu alanda o kadar istekli ki Elon Musk gibi liderlerle tartışmalara girmişti. Bu olaylardan sonra Zuckerberg’in fikrinde bir değişim olup olmayacağını birlikte göreceğiz.

 

Kaynak: Webtekno

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER