Anasayfa / Sosyal Medya / Facebook veri paylaşımı için özür diledi
facebook-veri-paylasimi-icin-ozur-diledi
https://www.teknointernet.com

Facebook veri paylaşımı için özür diledi

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi, çocuk ve genç kullanıcılarının kilo verme, güven duyma ve kendini değersiz hissetme konusundaki paylaşımlarını reklam veren kurumlara verdiğini kabul etmişti.

Ancak Facebook yönetimi, bu verileri çocuklara yönelik reklamları belirlemek için değil reklam veren şirketlerin çocukların Facebook’u nasıl kullandığını anlamasına yardım etmek için paylaştığını duyurdu. Facebook’tan bir sözcü, kullanıcıların özel bilgilerinin paylaşıldığı iddialarını reddederek, “İnsanları duygusal durumlarına göre hedef alacak araçları kesinlikle sunmuyoruz” dedi.

ANALİZ EDİYOR

Facebook’un Avustralya ofisi tarafında hazırlanan ve basına sızan bir belgeye göre, birçok şirket çocukların nasıl hissettiğini anlayabilmek amacıyla Facebook kullanıcılarından edinilen verileri kullanabiliyor. Facebook ayrıca çocukların farklı durumlara nasıl tepki verebileceğine dair analiz yapabilecek veriye sahip.

Çocuk kullanıcıların duygularının analiz edilmesinin şirketin iç kurallarına uygun olup olmadığı konusunda açıklama yapmayan Facebook, konuyla ilgili soruşturma başlatacağını kaydetti.

Facebook daha önce de reklamlar yoluyla kullanıcıların duygularını manipüle ettiği suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı.

İngiliz  The Times gazetesi de geçen ay “Facebook çocuk pornosu yayınlıyor” manşetiyle çıkmış, İngiltere’de Facebook hakkında yasal işlem başlatılması gündeme gelmişti.

Habertürk

Hakkımızda TeknoYazar

İlginizi Çekebilir

Facebook yavaşlık sorunu ile gündemde

Facebook kullanıcıları bir süredir erişim sorunu yaşıyor. Dünya çapında birçok Facebook kullanıcısı olan Facebook hesaplarına bağlanma sorunu yaşanıyor. Facebook' ta yaşanan sorun ne?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir