SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Düşünce Kontrollü Cihazlar

Düşünce Kontrollü Cihazlar
Bu haber 23 Nisan 2013 - 13:57 'de eklendi ve 806 kez görüntülendi.


Dokunmatik ekranlar günümüzde ne kadar gerçek hale geldi ise, düşünce ile kontrol edilebilen ekranların da gerçek olma ihtimali vardır diyebiliriz. Teknoloji o kadar hızlı bir şekilde ilerliyor ki, her gün yeni icatlar, yeni buluşlar dünyayı bir kat daha şaşırtıyor.

Bu buluşların en önemlilerinden bir tanesi de 1924 yılında insan beyninin aktivitelerini ölçen EEG cihazlarının beyin aktivitelerini kağıda aktarılması ve beyin kontrollü cihaz fikrinin de bununla birlikte ortaya çıkması oldu. İlk önceleri beyin bilgisayar arayüzü olarak adlandırılan düşünce kontrollü cihazlar üzerinde ilk olarak 1970′ lü yıllarda Kaliforniya Üniversitesi’ nde çalışılmaya başlandı.  Günümüzde ise bunu sıradan cihazlar ile birlikte kullanabilmeyi mümkün kılan çalışmalar var. Bu çalışmalarda en son adımı Samsung firması atmış durumda.

dusunce-gucu

Geçtiğimiz günlerde Samsung firması özellikle engelli vatandaşlar için büyük bir kolaylık sağlayacak olan düşünce kontrollü tablet bilgisayar üretimi konusunda çalıştıklarını duyurdu. Beyinden gelen EEG çıktılarına bağlı olarak çalışacak cihaz tasarlanması için Texas Üniversitesi’ nde çalışmalar yaptıklarını duyuran Samsung, başarım oranının %80-95 arasında olduğunu belirtiyor.

Bilindiği üzere beyin kontrolü ile kullanılan cihazlar özellikle engelli vatandaşlar için çok önemli ve tekerlekli sandalye ve bazı oyuncaklarda bu teknoloji kullanıldı. Ancak Samsung yaptığı çalışmalar ile bunu bir kaç seviye daha yukarıya taşımak istiyor. Uzmanlar denemelerde kullanılan Galaxy Note 10.1 tablet bilgisayarında EEG cihazına bağlı bir kullanıcıdan alınan veriler ile çalışan bir uygulama arayüzü geliştirmeyi başardılar. Şu anda üzerinde çalışılan en önemli mesele ise EEG cihaz başlıklarının insan üzerinde nasıl daha rahat taşınacağı yönünde. Bu engel de aşılırsa önümüzdeki dönemlerde zihin kontrollü çok daha farklı uygulamalar üretilmesini bekleyebiliriz.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER