SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Drone ile 5G Testleri Başladı

Google, drone’ların yapabildiklerini solar enerji ile birleştirerek internet sağlama konusunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Drone ile 5G Testleri Başladı
Bu haber 31 Ocak 2016 - 23:59 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.

Teknolojiye yön verme adına her türlü yeniliğin altına imzasını atmayı başaran Google, son dönemlerin popüler cihazları drone’ları kullanarak bir yeniliği daha başaracak. Zaten bir süredir drone’lar ile oldukça haşır neşir olan Google, geleceğin enerji kaynaklarından olan güneş enerjisini de işin içine dahil ederek internet hizmetinde önemli bir işi başaracak.

New Mexico yakınlarında bulunan Spaceport America‘da testler yapan Google, solar enerji ile çalışan drone sistemleri geliştirmekte. SkyBender isimli proje ile Google, milimetrik radyo dalgaları yayan prototip drone’lar üretmekte.

Bu drone’ların üretilmesindeki amaç ise, 4G LTE sistemine göre 40 kat daha hızlı olan, saniyede gigabit’lerce veriyi indirebilen 5G sistemini sunabilmek.

Aslında bu tarz projeler Google için bir ilk değil. Hali hazırda Project Loon ile bütün dünyaya internet sunmayı amaçlayan Google, şimdi de drone’ları işin içine dahil ederek 5G gibi bir sistemi dünya genelinde hayata geçirmeyi amaçlıyor. Drone’ların solar enerji ile çalışması ise bir başka avantaj. Böylece bir süre sonra yeterli geliştirilme sürecinden geçen drone’lar, hiç yere inme ihtiyacı olmadan gökyüzünde kalabilecek.

AA

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER