SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Defense Distributed 3D Silah Çizimleri

Defense Distributed 3D Silah Çizimleri
Bu haber 13 Mayıs 2013 - 7:20 'de eklendi ve 2.155 kez görüntülendi.


Geçtiğimiz günlerde yayınladığı 3 boyutlu yazdırılabilir silah çizimleri ile büyük tepki toplayan ve ciddi bir tehdit oluşturan Defense Distributed çizimleri resmi sitesinden birkaç gün önce kaldırmıştı. Ancak çizimlerin indirilebilir sürümleri hala internette bir çok siteden edinilebiliyor. STL uzantısı ile yayınlanan çizimler silahın renk, doku gibi CAD özelliklerini içermiyor ancak aynı çizimlerde silaha ait parçaların yüzey geometrisi 3 boyutlu olarak resmediliyor.

3 boyutlu çıktı alma kabiliyeti olan bir yazıcı ile gerekli olan materyal kullanıldığı zaman silahın parçaları tek tek çıktı alınıp monte edilebiliyor. Burada herkesi ilgilendiren ve toplum için tehdit oluşturacak çok önemli bir nokta var. Üretilen silahlar metal malzeme içermelidir ki detektörler tarafından görülebilsin. Kanun bunu söylüyor ancak 3 boyutlu yazıcılardan alınacak çıktılar metal dışında başka materyal kullanılarak alınabiliyor. Bu yüzden metal detektörleri tarafından tanınmayan silah üretimi yapılırsa ve hatta bu silahlar ile suç işlenirse Defense Distributed firmasının başı oldukça ağrıyacaktır.

Peki bu stl dosya formatı nedir ve nasıl açılır. STL ( stereolithography) dosya formatı 3 boyutlu çizim yapılan bazı yazılımlar tarafından çizilmiş baskısı alınabilen çizim formatıdır. Genelde bilgisayar destekli imalat ve prototip hazırlama amaçlı kullanılan bu çizimlerde 3 boyutlu kartezyen koordinat sistemi kullanılıyor. Biz bu çizimleri açabileceğiniz bazı programların isimlerini ve indirme linklerini verelim:

IMSI TurboCAD Deluxe 20

GOM Inspect

ideaMK STL Viewer

Rapidform Explorer

Parametric Technology Creo

Dassault Systemes CATIA

Kubotek USA KeyCreator

MeshLab

STL Viewer

Ve STL formatında yayınlanmış çizimlerden bazıları aşağıdaki resimde verilmiştir. Umarız tehlikeli ellere geçmeden çizimler tamamen temizlenir…

 

 

 

3d-print-gun-a 3d-print-gun-b


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER