SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Chromecast İnceleme

Chromecast İnceleme
Bu haber 26 Temmuz 2013 - 9:07 'de eklendi ve 1.134 kez görüntülendi.

Google televizyon pazarına Chromecast adlı ürünü ile giriş yapıyor. Chromecast ürünü HDMI üzerinden çalışan küçük bir aygıt ve yakında bulunan tablet, akıllı telefon veya bilgisayarın oynattığı içeriği televizyona aktarıyor. Satış fiyatı ise $35 olarak belirlenmiş.

chromecast-1

Google’ ın yeni ürünü Chromecast dün tanıtıldı. Chromecast sadece kendisi ile uyumlu olan Youtube, Netflix gibi servisler aktif edildiği zaman bulut ağı üzerindeki içeriği alarak oynatıyor. DIAL kablosuz yayın protokolünü kullanarak çalışan cihaz Apple’ ın Airplay ürününe rakip olarak gösteriliyor.

chromecast-2

2″ uzunluğunda olan Chromecast cihazı HDMI girişi üzerinden çalışıyor. Cihazın baş kısmı yuvarlatılmış ve bir tarafında Chrome simgesi ve markası diğer yüzünde ise FCC bilgileri var. Baş kısmının yuvarlatılmış olması yan yana çift HDMI girişini kullanmak istediğiniz zaman problem yaratabilir. Google da bunu düşünerek kutuya bir adet HDMI uzatma yerleştirmiş. 2,4 GHz kablosuz sinyali kullanarak yakınındaki cihazlar ile haberleşen cihazın içerisinde bir pil yok, enerjiyi yine kutu içinden çıkan microUSB kablosunu televizyona veya fiş adaptörü ile prize bağlayarak veriyorsunuz.

chromecast-bağlantı

Cihazı kullanmak için ilk önce cihazın arka kısmına MicroUSB kablosunu takıp, USB girişini televizyonun USB girişine veya kutuda bulunan USB fiş adaptörüne takıyorsunuz, HDMI girişini de televizyonun HDMI girişine taktıktan sonra cihaz çalışmaya başlıyor. Telefon, tablet veya notebook üzerinde, Youtube ve Netflix gibi servislerden televizyona görüntü gönderme fonksiyonu şu an tam fonksiyonlu çalışmıyor. Mesela Youtube’ da yakında yer alacak TV’ ye gönder butonu görüntüyü doğruca televizyon ekranına aktaracak. Cihazın tanıtımında yapılan gösteride telefon üzerindeki görüntünün televizyon ekranına aktarılması bir kaç saniye sürdü. Televizyon ekranında görüntü oynatılırken, telefonun başka işlevlerde de kullanılabiliyor olması ayrıca bir avantaj olarak karşımıza çıktı.

chromecast-3

Şu anda Youtube ve Netflix gibi partnerlere sahip olan Chromecast cihazı yaygınlaştıkça diğer servislerin de bu ağa katılacağını, ilk izlenimleri güzel olan cihazın da ilerleyen zamanlarda farklı fonksiyonlara sahip olabileceğini düşünüyoruz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER