SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Chrome Materyal Dizayn Nasıl Yapılır

Google’ın artık dillere pelesenk olan materyal dizayn düşüncesini Chrome tarayıcısına uygulamak için yapmanız gereken sadece birkaç adım bulunuyor. Chrome Materyal Dizayn Nasıl Yapılır

Chrome Materyal Dizayn Nasıl Yapılır
Bu haber 03 Şubat 2016 - 9:47 'de eklendi ve 145 kez görüntülendi.


Chrome Materyal Dizayn Nasıl Yapılır. Bildiğiniz gibi Google‘ın mobil işletim sistemi olan Android‘in 5.0 sürümü Lollipop ile “materyal dizayn” adını verdiği oldukça sade, basit ve aynı zamanda kullanışlı bir arayüze geçiş yaşandı. Zaman içinde sadece Android’de değil Google’ın tüm servislerine yayılacak olan bu anlayış için Chrome da nasibini alacak. Fakat eğer materyal dizayn sizin hoşunuza gidiyorsa ve şimdiden deneyimlemek istiyorsanız bunu birkaç adımda halledebilirsiniz.

Yapacağınız değişiklikler ile indirilenler klasörü başta olmak üzere belli başlı değişiklikler göreceğiniz Chrome’da bir de opsiyonel olarak ayarlar kısmını da değiştirebilirsiniz. Eğer siz de materyal dizayna geçmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacak.

 Test Edilen Materyal Dizayn’a Geçiş
İlk başta ikonlar ve birkaç ufak değişiklik ile materyal dizayna geçmek için adres çubuğuna chrome://flags yazarak enter’a basmanız olacak. Ardından çıkan seçeneklerde “Tarayıcının üst bölümündeki arayüzünde malzeme tasarımı” adındaki bölüme gitmeniz gerek (Bunu Ctrl+F yapıp “malzeme tasarımı” kelime grubunu aratırsanız daha rahat ulaşırsınız) oradaki seçeneği “Malzeme” olarak işaretleyip aşağıda çıkan bölümden Chrome’u yeniden başlatmanız halinde üst panelinizin materyal dizayna geçiş yaptığıı göreceksiniz. Ayrrıca yine aynı yerdeki “Malzeme Tasarımı indirmelerini etkinleştir” bölümündeki seçeneği “Etkin” derseniz indirilenler klasörünüz de oldukça güzel bir materyal dizayn anlayışına bürünecek.

Son olarak chrome://md-settings/ komutunu yazdığınızda ise Chrome’un ayarlar menüsünü materyal dizayn ile kontrol edebileceksiniz. Ancak bunu direkt olarak saü üstteki panelden gideceğiniz ayarlar sekmesi ile değiştiremiyorsunuz. Eğer bu taraf hoşunuza gittiyse yer imlerine bu bağlantıyı ekleyerek Chrome’da ayar değişikliği yapacağınız zaman bu bağlantının kısayolundan gidebilirsiniz. (Arayüz şu anda İngilizce yalnız, o da aklınızda bulunsun)

Şu anda geliştirilme aşamasında olan bu özellikler ile ilerleyen zamanlarda Chrome’un bu materyal arayüze geçeceğini net bir şekilde anlıyoruz. Oldukça şık olan bu tasarım ilerleyen zamanlarda tam sürüm ile dağıtıldığında fazlasıyla güzel olacaktır.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER