SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Casus Programlar

Casus Programlar
Bu haber 12 Ağustos 2013 - 8:29 'de eklendi ve 1.020 kez görüntülendi.


İnternet bağlantısı olmayan sabit veya mobil cihazlar neredeyse kalmadı. Ancak bu lüks beraberinde büyük riskleri de getiriyor. Bunların başında da Casus yazılımlar geliyor. Casus programların(SpyWare) oldukça yaygın olup hayalet gibidir. Bu sinsilikleri onları daha da tehlikeli bir hale sokar. Bu programlar virüs olarak adlandırılsa da aslında tek benzerlikleri her ikisinin de sistem içinde yayılmasından gelir.

Casus Programlar ile virüsler arasında farklar vardır. Bu farklardan bazılarını sıralayacak olursak; Virüsler daha amatör kişiler tarafından yazılırken, casus programlar çıkar elde etmek için profesyonel kişiler tarafından oluşturulur. Virüsler bir şekilde sistem içinde kendini belli eder. Bilgisayarda yarattığı sorunlar yüzünden, kullanıcı tarafından fark edilir. Oysa casus programlar fark edilmemek için tasarlanmıştır. Casus programların virüs olarak bilinmesi bu yazılımların tehlikesini artırmaktadır. Zira kullanıcı virüs olarak düşündüğü bu yazılımları, antivirüs programları ile durdurmaya kalmaktadır. Oysa antivirüs programları çoğu zaman bu yazılımları tanıyamamaktadır. Kullanıcı Antispyware programını seçerken çok dikkat etmelidir. Çünkü bazı markalar ambalajlarında, antispyware uygulaması olduğunu yazmakta fakat ya bu uygulama olmamakta ya da yetersiz kalmaktadır.

trojan-uyarisi

Casus program bilgisayara nasıl yerleştirilir? Bunun pek çok yolu vardır. Ancak en çok kullanılan yöntemler şunlardır:

-e-posta ekinde, özellikle önemli kurumlardan geliyormuş gibi gösterilerek.

-Sosyal Medyada inandırıcı olarak gösterilen linklerin içinde.

– Kırık ve ücretsiz programlarda,

-Android uygulamaların içine yerleştirerek.

-Müzik ve video sunum dosyalarında,

Flash Disk, Usb gibi yollarla.

Casus programları engelleyebilmenin ilk şartı, internette gezinirken, biraz şüpheci davranmak ve sağlam antispyware programı kurmaktır


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER