SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Büyük E-Mail Hırsızlığı Gerçekleşti. Tam 560 Milyon E-Mail

Son günlerde WannaCry gündemde ve internette milyonlarca çalıntı açığa çıkmış şifre dolaşmakta. Siz de sorun yaşamamak için daha önce kullandığını şifrelerinizi değiştirmelisiniz. Hatta daha güçlü bir şifreleme sizi ve bilgilerinizi güvende tutacaktır.

Büyük E-Mail Hırsızlığı Gerçekleşti. Tam 560 Milyon E-Mail
Bu haber 18 Mayıs 2017 - 7:16 'de eklendi ve 62 kez görüntülendi.

Son günlerde WannaCry gündemde ve internette milyonlarca çalıntı açığa çıkmış şifre dolaşmakta. Siz de sorun yaşamamak için daha önce kullandığını şifrelerinizi değiştirmelisiniz. Hatta daha güçlü bir şifreleme sizi ve bilgilerinizi güvende tutacaktır.

Son zamanlarda gündemde olan WannaCry virüsünün başımızı yeterince ağrıtması yetmediği gibi bu günlerlerde de internette çalınmış milyonlarca şifre dolaşmakta. Güvenlik araştırma merkezi MacKeeper’ın bugünkü raporunda büyük bir veritabanının internete sızdırıldığı belirtildi. Bu veritabanının büyük bir kısmı şifrelerden oluşuyor.

Bu gibi durumlardan korunmanız için alabileceğiniz bazı önlemler bulunuyor.

Şifrelerinizi Güçlendirin

En güçlü şifre bile ele geçirildiği zaman önemsiz olduğu için İnternet ortamında kullandığınız şifreleri mümkün olduğunca farklılaştırmalısınız. Yani kullandığınız her şifre birbirinden farklı olmalı. Bu birbirinden farklı birçok şifreyi bir şifre yöneticisi ile kaydedebilirsiniz.

Fakat LastPass gibi şifre yöneticisi programlarda bile açıklar olabiliyor. Bu yüzden şifrelerinizi sıklıkla değiştirmelisiniz.

Hesaplarınızı Veritabanından Kontrol Edin

Hesaplarınızın güvenliğini kontrol edebileceğiniz bir site mevcut. Bu siteden E-Posta adreslerinizin veya kullanıcı adlarınızın bu sızdırılan veritabanında bulunmadığını görebilirsiniz.

Eğer hesaplarınızın güvenli olmadığını görürseniz paniklemeyin. Bu veritabanında bazı eski bilgilerde bulunuyor. Şifrelerinizi zaten yeni değiştirdiyseniz meraklanmanız gereken bir durum bulunmamakta. Fakat yinede şifrelerinizi değiştirmeniz yerinde olacaktır.

2 Adımlı Doğrulama Kullanın

2 adımlı doğrulama İnternet’teki hesaplarınızı korumanın en iyi yolu olacaktır. Telefonunuza yükleyebileceğiniz Google Authenticator gibi programlar kullanarak hesaplarınızı güvenlik altına alabilirsiniz. 2 adımlı doğrulamayı kullandığınız takdirde hesabınıza giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifreniz dışında bir şifre daha gerekiyor. Bu şifre çoğunlukla 30 saniye boyunca geçerli şekilde Google Authenticator gibi doğrulayıcı programlar tarafından üretiliyor.

Kullanmadığınız Hesaplarınızı Silin

Kullanmadığınız hesaplarınızı güvenlik sebebiyle silmelisiniz. Bu gibi hesaplar kullanmadığınız için siz farkında bile olmadan ele geçirilmiş olabilir. Şifreleriniz de hackerların eline geçtiği için bu şifrelerinizi diğer hesaplarınızda deneyebilirler.

AA

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER