SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Bulut Yazdırma ve Google Cloud Print

Bulut Yazdırma ve Google Cloud Print
Bu haber 10 Haziran 2013 - 23:38 'de eklendi ve 2.610 kez görüntülendi.


Bulut yazdırma teknolojisi son zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan, herhangi bir cihazınız üzerinden herhangi bir yazıcıya çıktı göndermenize olanak tanıyan bir yöntem. Google’ da bu teknolojiyi Cloud Print desteği ile sağlayan servislerden birisi. Cloud print yöntemi ile evde elinizde bulunan bir akıllı telefondaki bir yazıyı, iş yerinizdeki herhangi bir yazıcıya gönderebilirsiniz. Google belki de bunu en başarılı şekilde uygulayan servislerden birisi.

 

 

CloudPrint

Bilgisayar ve mobil teknolojileri gün geçtikçe bulut teknolojisine biraz daha ayak uyduruyor veya uydurmak zorunda kalıyor. Bulut teknolojisi çalışmalarınızı, dosyalarınızı, resimlerinizi ve videolarınızı farklı ortamlarda açabilmeniz için en etkili çözümü sunuyor. Bu çalışmaları yazıcıya dökme aşamasında da işin içine bulut yazdırma giriyor. Biz de bu yazımızda Google tarafından sunulan Cloud Print’ i inceleyerek konuya biraz daha açıklık getirmek istedik.

Aslında cihazınızda bulunan bir dosyayı uzak bir yazıcıdan çıktı olarak almanın farklı yöntemleri var. Mesela Dropbox, SkyDrive gibi servisler dosyalarınızı saklayabileceğiniz online dosya sunucuları ve telefonunuzdan bu sunuculara gönderdiğiniz dosyaları bilgisayarınızdan açıp yazıcıdan çıkarmanız mümkün. Bu servislere biz bulut dosya sunucuları adı veriyoruz. Bulut yazıcıları ise daha farklıdır. Bulut yazıcı size veya şirketinize ait bir yazıcıdır, bu yazıcının sürücüleri bulut ağı üzerinde tanımlanmıştır ve sizin cloud hesabınıza tanıtılmıştır. Google servisinde bu Chrome yolu ile tanıtılır. Daha sonra siz cloud hesabınızı açtığınız herhangi bir bilgisayarda tarayıcınızdan o yazıcıya erişebilirsiniz.

Google tarafından sunulan bu hizmetin Chrome vasıtası ile çalıştığından bahsetmiştik. Google servisini kullanarak hizmetten yararlanabilmek için ihtiyacımız olanlar ve atmamız gereken adımları sıralayalım:

Öncelikle yoksa bir Google hesabımız yoksa oluşturmalı ve oturum açmalıyız. Eğer bir adet cloud print destekli yazıcınız varsa sunucu bilgisayara dahi ihtiyacınız olmayabilir. Google tarafından desteklenen cloud print destekli yazıcıların listesini aşağıdaki sayfadan görebilirsiniz.

cloud-printers

Google tarafından desteklenen cloud print destekli yazıcıların listesi.

Printer ve sunucu oturumunuz hazırsa yazıcı ayarlarını yapmak ve çıktı almak kalıyor geriye. Peki yazıcı nasıl ayarlanıyor ve bulut üzerinde tanımlanıyor?

Bulut üzerine yazıcınızı tanımlama adımında iki seçenekten birisine sahip olmalısınız.

a – Bir yazıcı ve Google Chrome’ da oturum açılmış bir bilgisayar.

b – Bulut yazdırma desteği olan bir yazıcı.

Eğer bulut yazdırma destekli bir yazıcınız var ise gerekli ayarları yazıcınızın kılavuzuna bakarak yapacaksınız. Yazıcıdan yazıcıya değişir çünkü ayarlar. Ancak bilgisayara bağlı bir yazıcıdan ayarlama yapacaksanız;

google-cloud-print-chrome1

Öncelikle bilgisayarda Chrome kurmalı ve Google oturumu açmalısınız. Google Chrome kurulumunda veya kurulumdan sonra Google Cloud Print seçeneğini aktif etmelisiniz. Bunu aktif etmek için tarayıcı adres çubuğuna chrome://settings/ bunu yazın ve daha sonra “Gelişmiş ayarları göster…” seçeneğine tıklayın. En altta Google Cloud Print seçeneğini göreceksiniz. Yazıcı ekle butonuna basarsanız bu seçenek aktif olur ve sizi yazıcı ekleme sihirbazına yönlendirir. Yazıcı ekle seçeneğine tıklayarak bilgisayarınızda tanımlı yazıcıları cloud print hesabınıza eklemiş olacaksınız. Ancak dikkat etmeniz gereken chrome://settings/ sayfasının gelişmiş seçeneklerinde Google Cloud Print‘ in daha altında bulunan “Google Chrome kapandığında arka plan uygulamaları çalıştırmaya devam et” seçeneğini aktif etmek. Bunu aktif etmez iseniz Google Chrome açık olmadığı zaman uzaktan çıktı alamazsınız. Daha fazla yazıcı eklemek istediğinizde ise yapmanız gereken Google Cloud Print sayfasına girip bulut özellikli veya klasik yazıcı eklemek olacak. Bu arada yazıcımızın sadece bilgisayarın açık olduğu zamanlarda aktif olacağını da biliyoruz tabii ki…

google-cloud-print

Artık bulut ağına tanıttığımız bir yazıcımız veya yazıcılarımız olduğuna göre yazdırma yapabiliriz. Eğer Google tarafından sunulan bir hizmet üzerindeki bir dosyanızı yazdırıyorsanız işiniz kolay. Tarayıcınız direk yazıcınızı görecektir. Mesela Google Drive hesabınızda bulunan bir dosyanızın çıktısını kolaylıkla alabilirsiniz. Aynı şekilde Android desteği ile de bu hesaplardaki dokümanları yazdırmak mümkün. Ancak bu hesaplarda olmayan bir dosyayı yazdırabilmeniz için yardımcı uygulamalara ihtiyacınız olacak. Android, iOS, Windows, ve OS X gibi işletim sistemleri için yazılmış çeşitli uygulamalar mevcut. Bu uygulamalardan hangilerinin Google ile uyumlu çalışacağına ait bir listeyi aşağıdaki sayfadan bulabilir ve sisteminize uygun olanı kullanabilirsiniz.

Google destekli bulut yazdırma uygulamaları.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER