SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Botnet Tüm Dünyayı Sarsan WannaCry Virüsünden Daha Tehlikeli

Botnet, kullanıcıların bilgisi olmadan bilgisayarlarda çalışma yapabiliyor. Botnetlerin internette fidye yazılımlarından daha büyük bir tehdit oluşturmasının nedeni, siber suçluların bunlar aracılığı ile neredeyse her görevi %100’lük başarı oranı ile yürütebilmesidir.

Botnet Tüm Dünyayı Sarsan WannaCry Virüsünden Daha Tehlikeli
Bu haber 14 Temmuz 2017 - 7:01 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi.


Botnetlerin internette fidye yazılımlarından daha büyük bir tehdit oluşturmasının nedeni, siber suçluların bunlar aracılığı ile neredeyse her görevi %100’lük başarı oranı ile yürütebilmesidir.

Her tür kötülüğe araç olabilirler
Küresel bilgi güvenliği şirketi ESET’in güvenlik uzmanlarına göre botnetler sadece etkiledikleri bilgisayarların sahibine zarar vermezler, istenmeyen e-posta (spam), dolandırıcılık mesajları ve hatta fidye yazılımları gönderebilirler, DDoS saldırıları düzenleyebilir ve reklam ağlarını aldatabilirler. Bunların hepsi tüm e-posta trafiğinin %50-70 arasında spam olarak gerçekleşmesine neden olur. Bunun yanında e-posta eklentilerinin neredeyse %85’i fidye yazılımı içerir.

Botnetler ayrıca banka hesaplarına sızabilir, sosyal medya, e-posta gibi hesaplara ait kullanıcı adı ve parolaları çalabilir veya en azından sistem kaynaklarını bitcoin madenciliğinde kullanabilirler. Bunun yanında botnetlerin en önemsenmeyen ve fakat en son görevi ise etkiledikleri bilgisayarları şifreleyebilmeleridir.

Botnetlerde son gelişmeler
Botnet mimarileri, tespitlerden kaçınmak ve esneklik sağlamak için geliştiler. Basit istemci-sunucu modelini terk ederek P2P modeline yöneldiler. Bu şekilde botnet’ler hem istemci hem de sunucu olabiliyorlardı hem komut gönderip hem de alabiliyorlar ve bu yöntem ile tek bir sunucuya sahip botnet’in tespit edilmesinden çok daha zor oluyor.

Avalanche örneği
Aralık 2016 gibi yakın bir tarihte Avalanche adında bir botnet çökertildi. Avalanche’ın mimarisi karmaşık ve dayanıklı idi. C&C sunucularının hem adını hem de IP adreslerini sıklıkla değiştiren sözde double fast-flux teknolojisi kullanıyordu. Botneti kapatabilmek için 800 bin web alan adı susturuldu, engellendi veya donduruldu, 220 sunucu kapatıldı ve 5 kişi tutuklandı. Avalanche’ın milyondan fazla kurbanı olduğu sanılıyor. Avalanche fidye yazılımı, kimlik hırsızları ve bankacılık truva atları gibi birçok çeşit zararlı yazılım dağıtabiliyordu.
 
Hafife alınmaması gereken tehdit: Botnetlerin fidye saldırısı
Avalanche gibi çeşitli botnet saldırıları, botnetlerin fidye saldırılarından daha tehlikeli olduğu iddiasını destekliyor. Bunu şu ölçekle de karşılaştırmak mümkün: Büyük fidye yazılımı salgını WannaCry, yaklaşık 350 bin bilgisayar etkiledi. Amerika Birleşik Devletleri Federal Polisine (FBI) göre ise her yıl yaklaşık 500 milyon bilgisayar, bir botnetin parçasına dönüşüyor.

Öncelikle bulaşma engellenmeli
Tüm bunlar nedeniyle hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar, botnet zararlılarına karşı dikkatli olmak durumunda. Elbette öncelikli hedef, herhangi bir zararlı yazılımın sınırı geçmesini ve kötü niyetli görevlerini yerine getirmesini engellemek olmalıdır. Bu amaca ulaşmak için – duruma göre – güvenlik eğitiminden tutun da uç birim ve ağ güvenlik çözümlerinin uygulanması, yedekleme ve kurtarma çözümlerinin kullanılmasına kadar birçok çeşitli güvenlik önlemi bir arada kullanılmalıdır.

 

Cumhuriyet


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER