SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Botnet Nedir?

Botnet Nedir?
Bu haber 11 Ağustos 2013 - 11:26 'de eklendi ve 1.195 kez görüntülendi.


Botnet zararlı yazılım bulaştırılmış ve yönetici tarafından hükmedilen bilgisayar topluluğudur. Botnet bulaştırılmış bilgisayarınız artık yöneticinin emrindedir ve siz bunun farkında bile olamazsınız. Sizin gibi Botnet bulaştırılmış bilgisayarlardan binlerce mesaj yollanarak hedef Web sitesi işlemez hale getirilebilir. Sadece mail yoluyla değil botnetle ele geçirilmiş bilgisayarlar bir günde milyarlarca spam ileti gönderilebilmektedir. Gene Botnetler sayesinde kullanıcıların kredi kartı bilgileri Botnet yöneticileri tarafında ele geçirilmekte ve büyük sahtekârlıklar yapılmaktadır.

ddos saldırısı

SEO zehirlemesi

Botnetlerin verdikleri zararlardan bir tanesi. Zararlı yazılım bulaştırılan siteleri, arama motorları üst sırada çıkacak şekilde değiştirip, kurbanlarını sahte ilaç ve ürün satan sitelere yönlendirip büyük kazançlar sağlıyorlar. İnternetteki sanal para olan Bitcoinler de botnetler hile yapmaktadır. Bitcoin uygulaması yükleyen botnet yöneticisi, kurbanın bilgisayarının işlemci gücünü kullanarak, bitcoin elde eder ve bunları karaborsada satarak para kazanır. Reklam tıklamalarında da haksız kazanç elde eden, botnet yöneticisi sahte bir web sitesi kurar ve reklam alır. Ancak arka planda sitenin sahibinin botneti, reklamları tıklayarak reklam verenden parayı alır. Sonuçta reklam veren için bir sorun yoktur, zira tıklamalar dünya ölçeğine yayılmış farklı ıp adreslerinden yapılmaktadır.

 

 

 

hacker-11q

Botnet Nasıl bulaşır?

Üzerinde güvenlik sistemleri ya da antivirüs yazılımları olmayan bir bilgisayardan yapılan bir site girişi ile sistem enfekte olabilir. Ayrıca e-postalar botnetin bulaştırma yolarından biridir. Bilmediği bir e-postayı açan kullanıcı sistemine botneti bulaştırabilir. Gene çeşitli kurumlardan gelmiş gibi görünen(banka, fatura vb) e postalarda botnetin bulaşma yolarındandır. Botnet bulaştıktan sonra neler olur? Bot yüklendikten sonra bilgisayara antivirüs yüklense bile kendini saklamayı becerir. Bot bilgisayara yüklendikten sonra bilgisayarla ilgili önemli bilgileri(ip adresi işletim sistemi, yüklü programlar vb)bot yöneticisine gönderir. Bundan sonra yönetici enfekte olmuş bilgisayara zararlı yazılımın yeni sürümünü veya belirli eylemleri izlemek için(banka hesabına giriş, vb) komutlar gönderebilir.Gene ele geçirilmiş bilgisayarı spam saldırılarında kullanabilir.

 

kredi-karti-hirsizligi

Botnet bulaşması nasıl anlaşılır?

Sistem bir botnet ağına dâhil olduğunda, bazı belirtiler verebilir. Mesela sistemde olağandışı bir yavaşlık meydana gelir. Bilgisayar boşta olmasına rağmen sabit disk ışığı yoğun bir şekilde yanıp söner. Dosya ve ya klasörler birden kaybolur ya da değişime uğrar. Bazı arkadaşlarınız sizden spam ve ya posta aldığını söyler. Bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı, tanınmayan bir programın internete bağlanmaya çalıştığını belirtir. İndirdiğiniz bir programın simgesi, birden kaybolur. Gereğinden fazla hata mesajı alınmaya başlar. Online banka şubeniz sizden gerekli olmayan kişisel bilgileri istemeye başlar.

 

botnet-saldirisi

Botnetin bulaşması nasıl engellenir?

Öncelikle antivirüs programı kurup bunun güncellemelerini yapmak gerekir. Birden fazla antivirüs programı sistemde kararlılık sorunlarına yol açar. Düzenli olarak bilgisayar taraması yapmak faydalı olacaktır. Özellikle kişisel güvenlik duvarı kullanmak ve bu güvenliğin, her program internete bağlanmaya çalıştığı zaman uyarı verecek şekilde yapılandırmak, etkili olacaktır.

 


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER