SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Bilgisayarınıza Bilinçsiz Müdahale Etmeyin

Bilgisayarınıza Bilinçsiz Müdahale Etmeyin
Bu haber 23 Ekim 2013 - 13:23 'de eklendi ve 1.192 kez görüntülendi.

Yaşadığımız teknoloji çağı vasıtasıyla bilgisayar kullanıcılarının oranı giderek artmakta dolayısıyla bilinçli ve bilinçsiz bilgisayar kullanıcılarının oranı da buna bağlı olarak artmakta.

İnternet üzerinden insanlara birçok yalan yanlış eksik verilen bilgiler yüzünden ve çoğu bilgisayar kullanıcısı bunlara itibar ettiği için mağdur olmuştur. En büyük sorunlardan bir tanesi ilkel yöntemler ile bilgisayara dışarıdan müdahale ile bir şeyleri düzeltmek isterken tam tersini yapıp bilgisayarı bozma diyebiliriz.

Dışardan Yapılan Bilinçsiz Müdahaleler ve Sonuçları

bilgisayar-temizligi-fan

    • Bilgisayarın tozunu almak için kapağını açıp elektrik süpürgesi ile bilgisayar tozunu almaya çalışmak. En ilkel yöntemlerden birisi olan bu yöntem ile bilgisayarınıza zarar verirsiniz fakat farkında değilsinizdir tozunu alabilirsiniz gayet tabi çünkü büyük wat’larda bir enerji harcayarak çekmekte gayet kolay çeker ve temiz olur bu da sizi sevindirir. Ama bu güçlü enerji ve çekim gücü bilgisayarınızın vidası gevşek bir parçasının yerinden oynaması kablolarda bir gevşeme sonucu ilerde sorun yaratabilir ve masraftan kaçayım derken başınıza büyük masraflar açabilir dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bilgisayarınızın tozunu almak istiyorsanız bir saç kurutma makinesi veya blower gibi bir alet ile bilgisayarın kasasına hava püskürtmeniz gerekiyor yani tozları çekmek yerine tozları dışarıya attırmanız gerek. Elektrikli süpürge donanım üzerindeki ufak parçacıkları çekerek bilgisayarınızı bozar.

monitor-temizligi

 

  • Bilgisayar monitörünü temizlemek için ıslak veya nemli bez kullanımı da sık yapılan hatalardan bir tanesidir. Bilgisayar ekranında eloktra manyatik bir güç vardır ve ıslak bez ekran ile temas ettiğinde ekranın orijinal yapısına zarar verecek etkiler yaparak ekranınızı bozabilir. Fakat ekranınızı silmeniz için özel üretilmiş bilgisayar temizlemesinde kullanılan ürünler vardır. Monitör temizliğinizi yapmanız için her alışveriş merkezinde bulabileceğiniz bu iş için üretilmiş mikrofiber toz alıcı bezler bulunmaktadır bu ürünlerden edinerek monitör temizliğinizi güvenli bir biçimde yapabilirsiniz.
  • Dvd – Cd sürücüsüne yapılan en büyük bilinçsiz müdahale ise bu sürücüye cd/dwd yerleştirdikten veya çıkardıktan sonra sürücüyü yanındaki tuşundan değil de elle kapatmaya çalışmak. El ile kapattığınız takdirde sürücünüz bir süre sonra bozulacaktır çünkü uyguladığınız güç sürücünün motorunun sürücüyü kapatmaya çalışırken uyguladığı güçten katbekat fazla olacaktır bu da sürücü motoruna fazla güç yükleyip motorun iflas etmesine sebep olacak sonra da sürücünün açılmaması veya kapanmaması gibi sorunlar doğuracak gereksiz bir masraf daha yaratmış olacaksınız bilinçsiz müdahale sonucunda.
  • Yapılan en büyük ve en tehlikeli hatalardan birine daha değinmek istiyorum o da bilgisayarı başlat > kapat yöntemi ile değil de bilgisayarın fişini çekerek kapatmak. Bu kadar saçma ve bilinçsiz hataları yapanlar var mı hala, evet var. Bu gibi bilinçsiz müdahaleler sonucunda bilgisayarınızın hard diskinde bad sector dediğimiz hatalar meydana gelebilir ve monitörden bir anda görüntünün kesilmesi sonucu pixel kayıpları Windows programlarının  kendini kaydetmemesi gibi bir çok hataya maruz kalabilir ve bilgisayarınız kısa sürede ciddi anlamda büyük yıpranma gösterir ve yavaş yavaş ömrü biter.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER