SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

ARM Cortex A9′ dan A15′ e

ARM Cortex A9′ dan A15′ e
Bu haber 22 Mayıs 2013 - 10:00 'de eklendi ve 5.602 kez görüntülendi.


Neredeyse 10 yılı aşkın süredir mobil pazarında hüküm süren ARM akıllı telefon pazarının büyümesinin de yardımı ile artık performans konusunda Intel ile boy ölçüşmeye hazırlanıyor. 1GHz barajının aşıldığı ARMv7 ile başlayan yarışta Cortex A8 çekirdeği bizleri büyülemişti. Mini bilgisayarlar ve telefonlarda kullanılmaya başlayan A8 çekirdeğinin başarısı A9 serisi çekirdek ile devam etti. Öyle ki Cortex A9‘ un performansı bundan 6-7 sene önceki bilgisayarlar ile yarışabiliyordu.

Günümüzde 4 çekirdekli Cortex A9 işlemciler üretilmekte ancak ARM durmuyor. Şimdiden herkesi Cortex A15 çekirdekli işlemcilerin heyecanı sarmış durumda. Dizüstü bilgisayar performansı vaat eden bu işlemci merakla bekleniyor.

cortex-a15-specs

Performans testlerinde kullanılan DMIPS birimi açısında bakıldığında 2,5 DMIPS/Mhz değerini elde eden Cortex A9′ a karşılık Cortex A15 3,5 DMIPS/Mhz değerini aştığı gözleniyor. Bu performansta saat hızları göz önüne alındığında %40-60′ lık bir artış demek oluyor. Ancak bu değerleri karşılaştırabilmek için çekirdek hız değerlerine de bakılması gerekecek.

Mesela 2GHz çift çekirdek Cortex A15‘ a sahip Exynos 5250 (diğer adı ile Exynos 5 Dual) çipi alalım. Bunun tek kanallı işlemlerde çift çekirdekli 1,5 GHz Cortex A9 çipleri ikiye katlaması beklenir. Ancak Tegra 3 veya 1,4 GHz Exynos 4 Quad gibi 4 çekirdek Cortex A9 çiplerde fark ancak %25 civarıdır. Çok kanallı işlemlerde ise durum çok daha farklıdır. Çok çekirdeğe sahip olması demek çekirdek hızını katlamak anlamına gelmeyecek, belki %50 kadar bir performans artışına sebep olabilecektir. Örnek vermek gerekirse, günümüzde kullanılan 2 çekirdekli 2,0 GHz A9 işlemci ile 2 çekirdek 1,5 GHz A15 işlemci arasında 2 kat fark olduğunu göz önünde bulundurursak, çok kanallı işlemlerde çift çekirdek 1,5 GHz A15 işlemcinin 4 çekirdek 2 GHz A9 işlemciden hala %30 kadar hızlı olduğunu gözlemleyebiliriz.

Peki A15′ ten ne bekliyoruz. Çekirdek hızının 2,5 GHz civarında olması beklenen Cortex A15′ in 2,0 GHz’ lik A9 a nazaran daha yüksek frekans hızına sahip olduğunu görüyoruz. A15, 4 çekirdeğe kadar destek veren Cortex A9 karşısına 8 çekirdek desteği ile çıkıyor. Medya hızlandırıcısı olarak tanıdığımız A8 ve A9′ da sadece eklenti olarak kullanılan NEON eklentisi de A15 ile birlikte çekirdeğe dahil ediliyor.

cortex-a15-exynos-5250-chip

Cortex A15 1 TB’ a kadar RAM desteği ile geliyor. Bunun yanında donanım sanallaştırma özelliğine de sahip olacak. Yaz sonu veya sonbahar başında piyasaya ilk A15 çekirdeğe sahip çip olarak sürülmesi beklenen Exynos 5250, çift çekirdek 1,7 GHz versiyon olarak sunulacak. Özellikle Samsung’ un bu çip için bastırdığını da biliyoruz.

GPU olarak yine bir ARM ürünü olan Mali T604 kullanması beklenen A15′ in bu grafik işlemcisi sayesinde Adreno 320 grafik işlemcisini de geride bırakacağını söyleyebiliriz. Bir çok gelişmiş özelliğe sahip olan Mali T604 GPU’ nun Android 4.0 ve OpenCL ara yüzlerinin ihtiyaç duyduğu Google Renderscript’ e de destek verdiği, donanım hızlandırma özelliğinin bulunduğu belirtilmiş.

ARM tarafındaki bir diğer hazırlık da big.Little adlı kompleks mimaride kullanılmak üzere hazırlanan Cortex A7 çekirdek. big.Little mimarisi 1 adet Cortex A7 ve bir veya daha fazla Cortex A15 çekirdeğinin kombinasyonundan oluşan heterojen bir yapı. Yıllardır üzerinde çalışılan ve 64 bit desteği olan ARMv8 ise bir diğer beklenen ARM ürünü olarak öne çıkıyor ancak ARMv8 için bir kaç yıl daha beklememiz gerekebilir. Belki de ARM’ yi AMD ve Intel’ den geride bırakacak en önemli neden, 64 bit desteğinin olmayışı olarak karşımızda bir kaç yıl daha kalacak.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER