SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Apple – Samsung Davasında Son Durum

Apple – Samsung Davasında Son Durum
Bu haber 09 Mayıs 2013 - 8:56 'de eklendi ve 539 kez görüntülendi.


Apple, Google’ dan Samsung ile girdiği mahkeme sürecinde ikinci patent davasında kullanılmak üzere Android mobil işletim sistemine ait kaynak kodlarını kendilerine devretmesini isteyecek. Bloomberg’ in bildirdiğine göre bu hafta görülecek yüksek mahkeme kararından önce Apple Google‘ ı mobil işletim sistemi ile ilgili bilgileri uygunsuz bir şekilde elinde tutmakla itham ediyor.

Apple özellikle kendileri tarafından sorgulanan dokümanlar ile ilgili arama terimlerine ait bulgu sonuçlarını istediğini, özellikle şeffaf olunması gereken bir durumda olduklarını yüksek mahkeme heyetine bildirdi. Bahsi geçen terimler “future discovery that we don’t think [Apple is] entitled to,” şeklinde geçiyor. Türkçesi, “Apple’ ın dışında kaldığını düşündüğümüz gelecek bulgular” yani Apple’ ın eksik bıraktığı noktalar hakkında.


Apple-Samsung-davasi

Bilindiği gibi Google tarafından sunulan mobil işletim sistemi Andoid’ i Samsung Epic 4G ve Galaxy S2 cihazlarında kullanılmıştı, bu yüzden Apple avukatları Google’ ın da mahkeme sürecine dahil olması gerektiği görüşünde. Samsung tarafından resmi bir açıklama gelmemesine rağmen temsilci firmalardan Mountain View avukatları Apple’ ın talebini adil bulmadıklarını açıkladılar. Google ise 3. şahıs olarak davaya karşılıklı bulgu paylaşımı gibi konularda katılmak zorunda.

Mahkeme henüz Google’ ın Apple tarafından talep ettiği Android işletimi sistemine ait kaynak kodlarını sunması gerekip gerekmediğine hükmetmedi. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl mahkeme heyeti, Samsung‘ u Apple’ a ait 6 tane patentin hakkını ihlal ettiği gerekçesi ile suçlu bulmuştu ve Samsung 1.049 Milyar Dolar ödemeye mahkum edilmiş ancak hakim 3 ay sonra miktarı yarıya indirip yeni bir dava başlatmıştı.


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER