SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Apple OS X Mavericks Duyuruldu

Apple OS X Mavericks Duyuruldu
Bu haber 11 Haziran 2013 - 13:00 'de eklendi ve 1.008 kez görüntülendi.

Beklenen gün geldi ve WWDC 2013 toplantısında Apple beklenen işletim sistemini OS X Mavericks adı ile tanıttı. Apple’ ın yazılım mühendisliği departmanı başkan yardımcısı Craig Federighi’ nin tanıtımını yaptığı işletim sistemi önceki isimlerden farklı bir seçim yaparak yırtıcı hayvan isimleri yerine California sörfçülerinin merkezi olan bir konum olan Mavericks‘ i tercih etti. Şimdi gelin Mac OS X Mavericks ile tanışacağımız yeniliklere bir göz atalım.

WWDC-2013-Mac-OS-X-Mavericks-tanitim

Arama Tabları : Daha önce üçüncü parti yazılımlar kullanılarak sağlanan tablar şeklinde arama özelliği artık yerleşik olarak gelecek.

Etiketleme : Artık dosyalarınızı, belgelerinizi, klasörlerinizi etiketleyerek daha kolay organize etme şansına sahip olacaksınız.

Çoklu Ekran : Mac OS X Mountain Lion’ daki tam ekran modu artık çoklu ekranları destekleyecek. Bununla birlikte Airplay sayesinde Airplay destekli bir televizyon veya monitörü ikincil ekran olarak kullanabileceksiniz.

Güç Kaynakları Daha Az Harcanacak : Apple işlemcinin harcadığı gücü %72 oranında düşürmeyi başarmış. Bu da daha uzun ömürlü mobil cihazların yolunu açacak bir yenilik. OS X Mavericks sıkıştırılmış bellek sayesinde uygulamaların açılış hızlarını da arttırmış. App Nap adlı özellik ise hangi uygulamanın kullanımda, hangilerinin boşta olduklarını gösterecek.

Yenilenmiş Safari : Yeni Safari geliştirilmiş bir yan araç çubuğu ile geliyor. Bununla birlikte Twitter ve LinkedIn ile tam uyumlu hale getirilmiş. Federighi yaptığı tanıtımda Safari’ nin artık daha hızlı gezinti sağlandığını da belirtti.

iCloud Keychain : Farklı ortamlarda farklı şifrelerinizi girmeden güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz bir uygulama olarak tanıtıldı.

Uyarılar : Kullanıcılar artık uyarılardan doğruca e-postalarına yanıt verebiliyorlar. Bununla birlikte iOS aygıtlarındaki mesajları bilgisayar ekranına gönderme seçeneği de mevcut.

iBooks : iBooks artık bağımsız bir uygulama haline getirilmiş. Bu uygulama ile geçmişte satın aldığınız kitaplara erişebilecek ve okuyabileceksiniz.

apple maps

Apple Maps : Haritalar da artık bağımsız bir uygulama halinde. iOS aygıtlara gönderilen yön bilgileri harita üzerinden hesaplanarak tarif edilecek. Bununla birlikte program geliştiriciler Apple haritalarını kendi OS X uygulamalarına entegre edebilecek.

mac_os_mavericks_yenilikler

Sonbaharda piyasaya sürülmesi beklenen OS X Mavericks işletim sisteminin tahmini fiyatı ise Mountain Lion serisinde olduğu gibi $20 civarında olabilir. OS X 10.9 kod adı ile bilinen Mavericks’ in masaüstü işletim sistemleri adına yeni bir heyecan olacağı kesin.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER