SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Apple, iPhone 8 ile nesne uzaklıklarını hesaplayabilecek

Apple iPhone 8’in arka kamerasında yerleştireceği 3D algılayıcı sensörler sayesinde AR özelliklerinin önü açılıyor. 3D lazer algılacıyı nesnelerin cihaza olan uzaklıklarını hesaplayabilecek.

Apple, iPhone 8 ile nesne uzaklıklarını hesaplayabilecek
Bu haber 13 Temmuz 2017 - 8:02 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

iPhone’un 10. senesine özel olarak çıkacak iPhone 8 telefonlarının nasıl olacağını tam olarak bilmiyoruz, ancak cihazın üst düzey özelliklerle gelmesini bekliyoruz. Yeni cihazlarla birlikte AR(Artırılmış Gerçeklik) teknolojisine odaklanmak isteyen Apple, bu uğurda adımlar atmaya başladı. Fast Company’nin açıklamasına göre iPhone 8’lerde AR ve diğer kamera teknolojilerine yardımcı olması için arka kameralarında 3D algılayıcı bulunacak.

Yayınlanan raporda Apple’ın 3D lazer sistem algılayıcısının iPhone 8’ler için daha iyi derinlik bilgisi sunacağı belirtiliyor. Mekanla etkileşimin çok önemli olduğu ARKit uygulamalarında hassasiyeti artırmaya yardımcı olacak bu teknoloji, tüm bu başarılı özelliklerinin yanında “fotoğraf için daha doğru bir otofokus” sunacak.

iPhone’un 10. yılı şerefine VCSEL lazer sistemi kullanacağı söylenen Apple’ın bu şekilde piyasadaki telefon kameralarını ikiye katlaması düşünülüyor. Bilmeyenleriniz için VCSEL, ışığın sensörden hedefe gidip oradan tekrar geri döndüğü süreyi hesaplayarak TOF(Time of Flight) ölçümünü yaptığı teknolojidir. Cihaz bu sayede hangi nesnenin nerede olduğunu daha rahat algılayabilir.

Telefonun arka kamerasında çalışacak 3D algılayıcının ne gibi işlemler yapacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. Tabi bu özelliğe sahip bir kamera iPhone 8’de bulunacak mı bunu yakın zamanda hep birlikte öğreneceğiz.

 

webtekno

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER