SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Apple Dosya Sistemi Nedir

ios 10.3 güncellemesi ile iOS kullanılan tüm cihazlarına getirdi. Bu güncelleme ile beraber Apple Dosya Sistemi (APFS) ismi verilen yeni dosya sistemi de hayatımıza girmiş oldu.

Apple Dosya Sistemi Nedir
Bu haber 03 Nisan 2017 - 20:29 'de eklendi ve 62 kez görüntülendi.


Apple, sonunda iPhone kullanıcılarının en büyük derdi olan  hafıza sorununa derman olacak bir çözümü 10.3 güncellemesi ile  iOS kullanılan tüm cihazlarına getirdi. Bu güncelleme ile beraber Apple Dosya Sistemi (APFS) ismi verilen yeni dosya sistemi de hayatımıza girmiş oldu.

Cihazlarını henüz güncellemeyen iPhone, iPad ve Apple Watch kullanıcılarından biriyseniz güncellemeden evvel önemli dosyalarınızı yedeklemenizi tavsiye ederiz. Tedbirli olmak iyidir.

Apple uzun zamandır güncellemelerinde radikal değişikliklere imza atmıyordu.  Ancak 10.3 ile gerçekten kullanıcıları heyecanlandıracak değişiklikler ile  karşılaştık. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz APFS yani Apple Dosya Sistemi.

APFS (Apple Dosya Sistemi) nedir?

APFS, Apple Dosya Sistemi anlamına gelmekte. Apple uzun yıllardır HFS + olarak adlandırdığı bir dosyalama sitemi kullanmaktaydı. Bu dosyalama sistemi ilk çıkış yaptığında  cihazlar 32 bitlik işletim sistemi ile gelmekteydi. APFS ise 64-bit desteğine sahip.

Güncelleme sonrası değişen dosyalama sistemi ile cihaz ve veri güvenliği artarken. Dosyalara daha hızlı erişmek mümkün hale geliyor. Dolayısı ile cihaz performansınız gelişiyor. Okuma, erişim ve yazma hızının artması özellikle eski model Iphone kullanıcıları için gözle görülür bir fark yaratıyor.

HFS + dosya sistemi uzun zaman önce geliştirilmiş ve güncel donanımları yeteri kadar iyi kullanamıyordu. APFS ise bellek ve depolama yongalarını daha verimli kullanabiliyor. Erişim, okuma ve yazma hızı artıyor. APFS, tek tuşlu ve çok anahtarlı şifrelemeyi de destekliyor bu sayede HFS + ‘dan çok daha güvenli.

APFS’ye geçişten sonra kullandığınız cihazın depolama birimi ne kadar yüksekse o kadar fazla depolama alanına kavuşursunuz. Örneğin 16 GB hafızaya sahip iPhone’larda 1 GB civarında avantaj sağlarken 256 GB iPhone’lar için bu miktar 10 GB’a kadar yükselebilir. Bu sayede daha fazla uygulama yada multimedya dosyası yükleyebilirsiniz.

Özellikle mobil oyuncular APFS’den memnun kalacaklar sanıyoruz. Hem artan boş alan sayesinde daha fazla oyun yükleyebilir hem de 64 bit desteği ve okuma yazma erişim hızlarının artması ile oyunları daha performanslı oynayabilirler

Sizlerde APFS ‘ye geçiş sonrası yaşadığınız olumlu ya da olumsuz tecrübeleri bu yazıya  yorum bırakarak paylaşırsanız seviniriz


Etiketler :

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER