SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Android 4.3 Ön İnceleme

Android 4.3 Ön İnceleme
Bu haber 25 Temmuz 2013 - 12:41 'de eklendi ve 2.515 kez görüntülendi.

Google 24 Temmuz’ da San Fransisco’ da gerçekleştirilen bir etkinlikte bir süredir adını sıkça duyduğumuz ve beklediğimiz, Android işletim sisteminin yeni versiyonu olan Android 4.3‘ ü tanıttı. Jelly Bean kod adıyla kullanılan Android serisinin devamı olan Android 4.3 Jelly Bean tanıtımı sırasında beklenen tepkiyi yaratamadı ancak geliştirilen bazı özellikleri ile yüzleri güldürmeyi başardı.

Mayıs ayındaki Google IO etkinliğinde duyduğumuz Key Lime Pie adlı sürümü merakla beklerken Jelly Bean üzerinde ufak tefek değişikliklere sahip olan 4.3 versiyonu ile karşılaşmak elbette bir çok takipçisini hayal kırıklığına uğratmıştır. Ancak göze çarpan en belirgin değişiklikler performansta gerçekleştirilen geliştirme ve yeni yetkilendirilmiş profil özelliği. Android 4.3 versiyonu ana sayfası, app ekranı, Google Now ile arama uygulamaları ve uyarı özellikleri ile ufak tefek değişiklikler dışında pek bir farklılık göstermiyor, büyük çoğunlukla bir önceki versiyonuna benziyor.

En önemli değişikliklerden birinin yetki kısıtlaması ile ilgili olduğundan bahsetmiştik. Kullanıcı yetki kısıtlaması özelliği sayesinde Android 4.3 ile birlikte birden çok kullanıcı profili oluşturup, kullanıcılara app’ lar üzerinde yetki tanımlanabiliyor. Her ne kadar çoklu kullanıcı özelliği Android 4.2.2 sürümünde yer alsa da yetki kısıtlama özelliği bulunmuyordu. Yetki kısıtlama özellikle çocuklarını cihazlarındaki zararlı uygulamalardan ve kazara yapılan kredi kartı ödemelerinden uzak tutmak isteyen ebeveynler için güzel bir yenilik olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte firmalarında kiosk cihazı olarak Android tablet kullanan iş yerleri için de çalışanlarına yetkileri kısıtlanmış cihazlar kullandırabilecek olmak en azından bu tür firmalar adına sevindirici.

android-kullanıcı-yetkileri

Yetkilendirmeyi Ayarlar menüsünden kolayca yapabiliyorsunuz. Bunun yanında yetki ayarı özelliğine sahip olan uygulamaların simgesinin yanında daha yetki ayar seçeneği bulunan bir ayar düğmesi bulunuyor.

Bir diğer Android 4.3 yeniliği de Bluetooth Smart teknolojisinin kullanılması. Bu teknolojiye sahip yeni cihazlara doğrudan bağlanan Bluetooth Smart özelliği Android arayüzüne eklenmiş. Bluetooth seçeneklerine eklenen bir diğer yenilik de Bluetooth AVRCP 1.3 desteği. Bu da dosya transferi sırasında meta verilerinin de taşınabilmesine – mesela şarkılarda sanatçı, albüm bilgileri bulunması gibi- yarayan bir yenilik.

Open GL ES 3.0 versiyonu da Google tarafından oyun meraklıları için Android’ e entegre edilen bir başka yenilik. Grafik ağırlıklı uygulamalarda dokuların daha etkileyici, parıldamanın ve yansımaların daha az rahatsız edici olması için geliştirilen Open GL ES 3.0 özellikle uygulama ve oyun geliştiricileri için önemli bir avantaj.

android-emoji-klavye

İşletim sistemindeki diğer bazı değişiklikler ile yazımızı sonlandıralım.

  • Öncelikle artık telefon arama sırasında da otomatik tamamlama özelliği aktif. Telefon numaraları ve isimler otomatik tamamlanıyor.
  • Android klavyesine eklenen Emoji klavye özelliği ile klavyeden Andorid karakterini smiley olarak kullanabilirsiniz, ancak bu klavyeyi dil ve klavye ayarları menüsünden aktif etmeniz gerekiyor.
  • Wifi tarama özelliğine eklenen bir yenilik ile WiFi kapalı olsa bile uygulamaların ve navigasyon servislerinin çevredeki kablosuz ağları taraması mümkün.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER