SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

Akıllı Cihazların Taşıdığı Risk

Akıllı Cihazların Taşıdığı Risk
Bu haber 17 Ocak 2014 - 13:31 'de eklendi ve 737 kez görüntülendi.

İnternetin nimetlerinden yararlanan akıllı televizyon, buzdolabı, klima gibi araçlar yaygınlaştıkça internetin baş belası olan spambotların da hedefine giriyorlar. Bu araçlar her ne kadar internet üzerinden bir çok kontrolü gerçekleştirmenize olanak tanısa da, akıllı oldukları bunların virüslerden korunaklı oldukları anlamına gelmiyor.

smart-tv-virus26 Aralık 2013-6 Ocak 2014 dönemine ait bir spambot raporu hazırlayan güvenlik firması Proofpoint bu dönemde gerçekleşen spambot saldırılarının 750.000 tanesinin yaklaşık 100.000 akıllı cihazdan gönderildiğine dikkat çekti. Bu cihazlar arasında multimedya cihazları, akıllı televizyonlar ve hatta akıllı buz dolapları bile var. Elbette akıllı buzdolabından veya televizyonundan gönderilen bu botların cihaz sahibine ne zararı dokunabilir ki denilebilir. Elbette bir tehlike arz edecektir, çünkü evinizin ağına kattığınız her cihaz diğer cihazlarınızla, telefonlarınızla ve bilgisayarlarınızla iletişim halinde olacak, ağınızı sürekli dinleyecektir. Bu da bilgisayar ve telefonunuzda yapacağınız her türlü işlemin riske atılması demektir.

Teknolojinin gelişimini takip ederken, bazı konularda dikkatli olmak gerekiyor, özellikle akıllı cihazların çoğalması ile birlikte cihazların teknik detaylarını daha iyi öğrenmekte fayda var. Mesela kullandıkları işletim sistemlerinden, sağladıkları internet güvenlik sistemlerine kadar bir çok konuda bilgi sahibi olmadan bu cihazları evinizde bulundurmanız ufak da olsa bir risk barındırır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER