SON DAKİKA

Teknoloji ve İnternet

3 Boyutlu Yazıcılar

3 Boyutlu Yazıcılar
Bu haber 05 Mayıs 2013 - 19:53 'de eklendi ve 717 kez görüntülendi.

3 boyutlu yazdırma teknolojisi günden güne kendini geliştirmeye devam ediyor. 1980′ li yıllarda endüstriyel anlamda çok yüksek maliyetine karşın kullanılmakta olan bu teknoloji günümüzde daha basit ortamlara taşınmış durumda. Öyle ki geçtiğimiz günlerde Defense Distributed adlı online silah prototipleri üreten bir firma, 3d yazıcılardan yazdırılabilir bir silah çizimini indilebilir halde yayınladı. Yayınlanan prototip çizimi sadece plastik materyal içeriyor. Bilindiği üzere silah üreticileri silahlarda metal detektörleri tarafından görünmeyen malzeme kullanamıyor, bu yüzden firma prototipte ilave olarak metal çivi ve vidalar kullandıklarını açıkladı. Ancak kötü niyetli üreticilerin plastik malzemeden üretilmiş, detektörlerin algılayamayacağı silahlar üretmeyeceğinin garantisini veremiyor kimse.

Gelelim işin teknik boyutunda. 3 boyutlu yazıcılar çıktı almak için farklı yöntemler kullanmakta. Bunlardan en yaygın olanı kısaca şu şekilde çalışıyor:

3dprint kesmeÖncelikle çıktısı alınacak prototip bilgisayarlarda CAD adı verilen bilgisayar destekli tasarım yazılımları ile hazırlanır. Yazılım üzerinde prototip tek tek kesitler halinde yatay katmanlara ayrılacak şekilde programlanır. Bunu üst üste konulmuş ince tabakalar gibi düşünebilirsiniz. Yazıcı ile bilgisayar arasında çizimin anlaşılabilir olması için çizim STL formatında kaydedilir. STL formatındaki bu dosyada prototipin en ince detayları ve hesaplamalar yer alır. Yazdırma aşamasına geçmeden önce yazıcı çıktısı alınacak materyali sıvı, toz veya kayıt halinde yatağa alır ve bunları üst üste katmanlar halinde yerleştirir, inşa eder ve keser. Daha sonra çapraz kesit parçacıkları halinde kesilen bu tabakalar, birleştirilip yapıştırılarak prototip hazır hale getirilir. Kullanılan tabakaların kalınlığı, 3 boyutlu yazıcının çözünürlüğünü gösterir.

Çıktısı alınan malzeme ilerideki aşamalarda birleştirme, boyama gibi farklı işlemlere tabi tutulabilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER