Tablet PC Alırken

2 sene önce tarafından yazılmıştır.
tabletpc

Tablet PC’ ler günümüzde taşınabilir bilgisayarlara alternatif olarak üretilen en etkili çözüm görüntüsünde. Kolay taşınabilir olmaları, görüntüsünün şık olması ve mobil operatör desteğinin olması tablet PC‘ leri çekici kılan başlıca etkenler. Tablet PC alırken öncelikle hangi amaç için kullanacağımızı biliyor olmalıyız. Oyun oynama, internette dolaşma, gazete okuma, kitap okuma gibi amaçlara göre tablet seçilmelidir.

Tablet PC Ekranları:

Örneğin sadece internette dolaşacak birisi için geniş ekran ve dokunmatik ekranın kaliteli olması öncelik olmalıdır. Tablet PC’ den oyun oynamak içinse daha çok işlemci ve RAM ihtiyacı doğacaktır. Tablet PC’ lerde kullanılan ekran boyutları 7″ ten başlar. 7″ ekran boyutu kitap ve gazete okumak için, internette gezinmek için pek elverişli değildir. Daha büyük ekran boyutları tercih edilebilir, ancak ben yanımda büyük ekran taşımak istemiyorum diyenler için şunu söyleyebiliriz, bu boyutta bir ekrandaki yazıları okumak için gözlerinizi çok yorabilirsiniz. Yeni nesil tabletlerde kullanılan dokunmatik ekran türü olan kapasitif ekran dediğimiz türde ekran dokunmatiği ısıya duyarlı olur ve sadece elinizi algılar. Eski tür rezistif ekranlarda kalem, çubuk gibi aletler kullanıldığı için ısıya duyarlılık yoktu.

Ayrıca ekran çözünürlüğü dediğimiz renklerdeki netlik kavramı da dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Ekran çözünürlüğünün yüksek olması tablette görüntü netliği bakımından çok fark yaratır. Tablet alırken 1024 x 600 ekran çözünürlüğü taban olmalıdır. Daha düşük çözünürlükler gözünüze hoş gelmeyebilir.

Tablet PC İşlemcileri:nvidia-tegra-2Nvidia Tegra serisi işlemciler Nvidia Tegra 2 ile mobil platformlarda kullanılmaya başlandı ve mobil işlemciler arasında en başarılı performansı gösteren işlemcilerden biri oldu. Yeni tabletlerden bir çoğunda kullanılacağı düşünülen 4 çekirdekli Nvidia Tegra 3 serisi işlemcilerde ise en büyük başarıyı Nexus 7 tabletler elde etti.

Cortex serisi işlemcilerde ise en büyük başarım Cortex A9 Dual Core işlemciler ile elde edilmiştir. Bir çok tablette kullanılmakta olan Cortex işlemcilerden Dual Core olan çift çekirdekli Cortex A9 1 Ghz ile 1,8 Ghz arasında hız seçeneklerine sahip. IPad 3 ile kendini tanıtan bu işlemci serisi yüksek performansı ile çok tercih edilen bir işlemci konumunda. Cortex’ in ekonomik çözümü olan tek çekirdekli A9 M3 işlemciler ise daha uygun fiyatlı tabletlerde kullanılıyor.

cortex

 

Allwinner A10 serisi işlemciler de Cortex tabanlıdır. Cortex A8 tabanlı olarak üretilen bu işlemcilerin A9 M3 işlemcilere göre daha performanslı çalıştığı gözlenmiştir. Gerçek hızı 1Ghz olmakla birlikte 1,2 – 1,5 Ghz gibi seçenekleri de mevcuttur.

Tablet PC Bellekleri:

Geçici bellek yani RAM bilgisayarlarda açılan programların geçici olarak ön plana alınıp çalıştırıldığı kısım olup tabletlerde önemli bir donanım parçası olarak öne çıkıyor. RAM bellek ne kadar büyük olursa uygulamaların performansı o kadar artar. Tabletlerde günümüzde standart olarak kullanılan bellek boyutları 256 MB’ dan 2GB’ ya kadar değişir. Ancak 1GB altı belleklerden yüksek bir performans beklemenin yanlış olacağını söyleyebiliriz.

Alacağınız tablet bilgisayarın işlemci, ekran, bellek gibi bağlantı özellikleri de isteğe bağlı olarak dikkat edilmesi gereken niteliklerden birisidir. Mesela bilgisayarın sim kart girişinin olması tableti telefon gibi kullanabileceğiniz, hafıza kart girişinin olması disk alanı yetmediğinde ilave hafıza kartı takılıp kullanılabileceği, Blutooth olması blutooth özellikli başka bir bilgisayar ile veri alışverişi yapılabileceği, HDMI girişi olması gene HDMI özellikli bir ekrana bağlantı yapılıp görüntünün oradan da izlenebileceği  anlamına gelir.

En Çok Aranan Kelimeler:

@Tüm yazılarımız teknointernet.com sitesine aittir. Yazılar kopyalandığı takdirde sitemiz kaynak olarak gösterilmek zorundadır.Teknoloji ve İnternet
wordpress